Obrona prawnicza w sądzie, po co? - Prawo w Polsce

Generalnie każdy będzie potrzebował pomocy prawnej, czy obrońcę w sądzie. Niezależnie od naszej niewinności. Dlatego dobrze jest szukać: prawnik rybnik i wybrać dobrą dla nas kancelarię.

O sądzie w Wikipedii

Sąd ? we współczesnych

Obrona prawnicza w sądzie, po co? - Prawo w Polsce prawnik rybnik
demokratycznych systemach prawnych jest niezawisłym organem państwowym, powołanym do stosowania prawa w zakresie rozstrzygania sporów między podmiotami pozostającymi w sporze a także decydowania o przysługujących uprawnieniach oraz dokonywania innych czynności określonych w ustawach lub umowach międzynarodowych. Wyposażony jest w atrybut niezawisłości (nie podlega innym organom władzy) i funkcjonuje w szczególnej, procesowej formie.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sąd


Sądy w cesarstwie Rzymskim

W starożytnym Rzymie rozróżnić należy trzy okresy: monarchii, republiki i cesarstwa.

W okresie monarchii władzę sądowniczą sprawowali królowie.

W okresie republiki władzę sądowniczą (iurisdictio) sprawował konsul. Z racji tego, że konsulowie w Rzymie kierowali całym państwem w roku 367 p.n.e., by odciążyć urząd konsularny powołano urząd pretora. Pretorzy czuwali nad prawidłowym przebiegiem procesu sądowego i udzielali ochrony pozaprocesowej (np. udzielali opiekunów osobom ułomnym). Same rozstrzygnięcia zapadały przed sędziami (iudex / arbiter), którymi były osoby wybierane przez strony. W drobnych sprawach podczas targowisk spory rozstrzygali edyle kurulni.

W okresie cesarstwa następowało systematyczne odbieranie władzy sądowniczej pretorom na rzecz innych urzędników podporządkowanych hierarchicznie cesarzowi. Magistratury reprezentowały bowiem autorytet cesarza i mogły egzekwować werdykt przymusem państwowym. Dodatkowo każda sprawa mogła trafić do urzędnika wyższego stopniem drogą apelacji, a nawet do cesarza.

Nie można przecenić roli procesu rzymskiego w kształtowaniu prawa w Europie. Sądy, jakie znamy, pochodzą w prostej linii od organizacji sądownictwa w starożytnym Rzymie. Podstawą naszego postępowania sądowego jest bowiem proces rzymski, a wygląd sal rozpraw polskich sądów przejęty jest wprost od rzymskich pretorów urzędujących na forum.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sąd


Droga prawnika

Studia prawnicze i droga kariery przyszłego prawnika to ciężka i długa przeprawa,studia, aplikacja i wybicie się na rynku usług prawnych. Nie każdy daje radę choćby z pierwszym etapem, czyli ze studiami. Nic dziwnego, bowiem ilość przepisów i praw do nauczenia się przerasta niejednego studenta.

Dalsza droga również nie jest usłana różami, nie każdemu prawnikowi udaje się utrzymać z tego co sam zarabia, robienie aplikacji prawniczej swoje trwa, a w tym czasie ciężko o porządne zarobki. Nie jest więc tak jak się wszystkim wydaje, że prawnik to zawód w którym od razu zarabia się dobrze. Jednak dla dobrego prawnika zawsze znajdzie się praca.



© 2019 http://prawo-w-polsce.informator.lebork.pl/